Zatwardzenie u rocznego dziecka to problem, który może stworzyć niepokój u rodziców. W pierwszym roku życia niemowlęta doświadczają różnych zmian, w tym w diecie i nawykach jelitowych. Dowiedz się jakie mogą być przyczyny tego problemu oraz jakie kroki można podjąć, aby pomóc dziecku w radzeniu sobie z zaparciem.
Zaparcia u rocznego dziecka – jak się objawiają i jakie mogą być przyczyny?
Zatwardzenie, nazywane jest również zaparciem, oznacza trudności w regularnym i swobodnym wypróżnianiu. Z jego definicji wynika, że oddawanie stolca występuje wtedy rzadziej niż co 3 dni lub jest on o zbitej konsystencji. Zatwardzenie u rocznego dziecka może wiązać się z nieregularnymi stolcami, twardymi lub suchymi kałami oraz trudnościami w jego oddaniu. To problem, który może wywoływać dyskomfort u dziecka oraz niepokój u rodziców.
Tak na prawdę, wiele czynników może wpływać na wystąpienie zaparcia u dziecka. Oto kilka potencjalnych przyczyn:
- zmiana diety,
- brak płynów,
- niedostateczna ilość błonnika,
- stres lub zmiany środowiskowe,
- choroby lub leki.
W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że zmiana diety w pierwszym roku życia, w tym wprowadzenie stałych pokarmów, może wpłynąć na ruchy jelitowe i spowodować zaparcia u rocznego dziecka. Podobnie może dziać się, gdy w diecie dziecka występuje zbyt mała ilość błonnika oraz płynów. Zmiany środowiskowe lub towarzyszący dziecku stres czasami mogą wpłynąć na regularność wypróżnień.
Jak radzić sobie z zatwardzeniem u rocznego dziecka?
Dowiedzieliśmy się już jakie mogą być przyczyny zaparcia u rocznego dziecka. Pora jednak zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które mogą pomóc rodzicom radzić sobie z zatwardzeniem u ich pociechy. Na samym początku upewnijmy się, że dziecko otrzymuje wystarczającą ilość płynów, np. wody. To pomoże w utrzymaniu miękkich kałów.
Przyglądnijmy się także posiłkom. Stosujmy regularne posiłki i stworzony harmonogram, który pomoże w stabilizacji procesów trawiennych. Rozważmy także wprowadzenie do diety pokarmów bogatych w błonnik, tj.: owoce, warzywa. Ważnym elementem, jest również ruch oraz aktywność. Zachęcajmy dziecko do aktywności fizycznej, która może wspomagać perystaltykę jelit.
Jeśli zatwardzenie u rocznego dziecka utrzymuje się lub pogarsza, skonsultuj się z pediatrą. Lekarz może zdiagnozować przyczynę problemu i zaproponować odpowiednie rozwiązania dla zdrowia i komfortu dziecka. Pamiętajmy, że dbanie o zdrową dietę oraz nawyki jelitowe od najmłodszych lat to klucz do dobrego funkcjonowania układu pokarmowego w przyszłości.