Przebieranie pieluch to codzienna rutyna, która jest nieodłączną częścią opieki nad niemowlakiem. Jednak niewłaściwe techniki i pozycje podczas zmiany pieluchy mogą powodować napięcie mięśniowe zarówno u rodziców, jak i u maluszka. Dowiedzmy się, więc jak przebierać pieluchę by nie powodować problemów z napięciem mięśniowym.
Co to jest napięcie mięśniowe i jak się objawia u dzieci?
Na samym początku warto przyglądnąć się temu, czym jest napięcie mięśniowe oraz jak może objawiać się u dziecka. Jest to nadmierne napięcie tkanek, które objawia się najczęściej zwiększonym oporem kończyn, w tym przypadku u dziecka. Objawy mogą być różne w zależności od maluszka i jego wieku. Najczęściej wymieniane objawy wzmożonego napięcia mięśniowego u dzieci to:
- prężenie ciała podczas leżenia na plecach i boku,
- prostowanie i naprężanie kończyn dolnych,
- zaciskanie mocno pięści,
- krzyżowanie nóżek,
- opór mięśni podczas zmiany pieluszki.
W tym artykule przyglądniemy się szczególnie ostatniemu zagadnieniu, które dotyczy przebierania maluszka, czyli jak przebierać pieluchę, by nie powodować problemów z napięciem mięśniowym.
Warto także zaznaczyć, że gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy, które mogą wskazywać na wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka, to powinniśmy udać się na konsultację do neurologa i fizjoterapeuty. Zaleci on odpowiednie ćwiczenia.
Jak przebierać pieluchy by nie powodować problemu z napięciem mięśniowym u dziecka?
Pierwszym krokiem do zapewnienia komfortowego i bezpiecznego przebierania pieluch jest wybór odpowiedniego miejsca. Wybierzmy płaską, stabilną powierzchnię, na której będziemy przebierać dziecko. Może to być np. przewijak lub łóżeczko z bocznymi barierkami. Upewnijmy się, że miejsce jest czyste i dobrze oświetlone.
Gdy zastanawiamy się, jak przebrać pieluchę by nie powodować problemów z napięciem mięśniowym, to warto także zadbać o ergonomiczne techniki zmiany pieluchy. Jak w prawidłowy sposób zmieniać pieluszkę? Jedną rękę przekładamy pod najbliższym udem maluszka, a drugie dalsze udo łapiemy dłonią. Kolejnym krokiem jest podwinięcie miednicy dziecka, zbliżając nóżki do brzuszka. Przy tej metodzie należy co jakiś czas zmieniać ręce. Inną opcją także polecaną, jest metoda przekręcenia na bok.
Ponadto, kiedy podnosimy nogi dziecka, postarajmy się utrzymać jego plecy i szyję w jednaj linii. Zapobiegnie to napięciu mięśniowemu w kręgosłupie. Wykonujmy także płynne i delikatne ruchy. Unikajmy szarpania oraz nagłych ruchów, które mogą spowodować napięcie mięśniowe.