Kiedy dziecko jest niepokojąco niespokojne, ma podwyższoną temperaturę i objawy, takie jak ból w okolicy jamy ustnej i katar może to wywoływać niepewność u rodziców, czy to objawy ząbkowania czy przeziębienia. Dowiedz się jak odróżnić ząbkowanie od przeziębienia.
Po czym poznać ząbkowanie u dziecka?
W pierwszej kolejności, gdy zastanawiamy się czy ma miejsce wyrzynanie się zębów u dziecka, warto dowiedzieć się jak rozpoznać ząbkowanie. Objawem, który występuje u dużej ilości ząbkujących dzieci, jest nadmierne ślinienie oraz ból dziąseł. Maluszki odczuwają dyskomfort, przez co robią się rozdrażnione, często płaczą i mogą mieć problem ze snem.
Kolejną czynnością, jeśli chodzi o to po czym poznać ząbkowanie, jest częstsze wkładanie do buzi różnych przedmiotów, zabawek oraz własnych paluszków. Możemy zaobserwować, że maluszek próbuje je gryźć. Pamiętajmy jednak, że na zabawkach mogą znajdować się zarazki, co może powodować różne infekcje. Podczas ząbkowania u dziecka może występować także podwyższona temperatura ciała, katar oraz pokasływanie.
Podsumowując, objawy jakie mogą świadczyć o wychodzeniu zębów u dziecka, czyli jak rozpoznać ząbkowanie:
- nadmierne ślinienie,
- nadmierne gryzienie,
- niepokój i niespokojność,
- podwyższona temperatura ciała,
- katar i kaszel.
Jak odróżniać ząbkowanie od przeziębienia u dziecka?
Jak mogliśmy zauważyć część objawów może przypominać te od przeziębienia. Dowiedzmy się, więc jak odróżnić ząbkowanie od przeziębienia u naszej pociechy. Przyglądnijmy się także temu jakie czynności będą pomocne przy objawach ząbkowania oraz kiedy należy udać się do lekarza.
Na samym początku omówimy katar, który może pojawić się przy wyrzynaniu zębów. Podczas ząbkowania powinien on jednak przybierać kolorystykę bezbarwną oraz trwać kilka dni. Pokasływanie, które może mu towarzyszyć jest spowodowane spływającą wydzieliną z nosa. W przypadku takiego kataru powinniśmy pozbywać się z noska zalegającej wydzieliny oraz dodatkowo nawilżać błony śluzowe nosa. Jeśli jednak przybiera on kolor zielony lub żółty oraz nie ustaje to winniśmy udać się do lekarza pediatry.
Przy omawianym temacie, jak odróżnić ząbkowanie od przeziębienia, warto przyglądnąć się gorączce. Ząbkowaniu może towarzyszyć lekko podwyższona temperatura ciała i nie powinna być wyższa niż 38,5 stopnia Celcjusza. Podwyższonej temperaturze nie powinny towarzyszyć także inne objawy chorobowe. Skonsultujmy się ze specjalistą gdy wysoka temperatura utrzymuje się lub rośnie.