Rozszerzanie diety pociechy to często dość skomplikowany temat dla rodziców. Dowiedzmy się, więc kiedy i od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka karmionego sztucznie.
Rozszerzenie diety niemowlaka karmionego sztucznie
Żywienie niemowlaka w jego pierwszych miesiącach życia nie wydaje się dość skomplikowane, ponieważ jego jedynym pokarmem jest mleko. Problemy pojawiają się jednak, gdy przychodzi etap rozszerzania diety. Wielu rodziców obawia się go, ponieważ nie wiedzą co mogą podać dziecku oraz kiedy. Dowiedzmy się, więc kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego sztucznie.
Możemy napotkać się na dwa różne zalecenia, bowiem Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że rozszerzenie diety powinno nastąpić po ukończonym 6 miesiącu życia. Jednak eksperci z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, podobnie jak ich europejski odpowiednik podają inne ramy czasowe, kiedy można zacząć wprowadzać posiłki uzupełniające. Jest to okres nie wcześniej niż przed 17 i nie później niż po 26 tygodniu życia maluszka.
Gdy zastanawiamy się, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego sztucznie, warto abyśmy obserwowali maluszka i zwrócili uwagę, czy dziecko:
- kontroluje już ruch głowy i szyi,
- umie siedzieć z podparciem,
- zanika u niego odruch wypychania językiem i dzięki temu jest w stanie jeść z łyżeczki.
Kiedy rozszerzyć dietę rozszerzać dietę niemowlaka karmionego sztucznie?
Nadal jednak nie wiemy jasno, kiedy rozszerzenie diety niemowlaka karmionego sztucznie, jest odpowiednie. Może nas zastanawiać informacja o wprowadzeniu nowych posiłków po 17 tygodniu życia. Oznacza to, że według ekspertów w tym czasie podanie dziecku innych pokarmów, niż mleko nie zagraża jego zdrowiu. Jest to bowiem najkrótszy możliwy do zaakceptowania czas wyłącznego karmienia mlekiem.
Większość dzieci gotowość do spożycia stałych posiłków wykazuje w okresie między 6, a 7 miesiącem życia. Powinniśmy obserwować dziecko i sami ocenić, czy jest już gotowe na rozszerzenie diety. Czas rozwoju układu pokarmowego może być inny u każdego dziecka, dlatego też najbezpieczniejszą opcją, jest rozszerzenie diety około 6 miesiąca życia maluszka.
Zbyt wczesne wprowadzenie posiłków stałych może wiązać się z ryzykiem wywołania alergii, co wiąże się z ryzykiem biegunek. Ponadto pamiętaj, aby dziecko nie karmić nigdy w pozycji leżącej, aby się nie zakrztusiło.
Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka karmionego sztucznie?
Warto dowiedzieć się nie tylko kiedy wprowadzać posiłki uzupełniające, ale także od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka karmionego sztucznie. Nie zapominajmy jednak, że mleko modyfikowane jest cały czas głównym pożywieniem dziecka, a z nowymi smakami niemowlak będzie się powoli zapoznawał.
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że kolejność w jakiej wprowadzamy nowe pokarmy jest dowolna. Istnieją także orientacyjne schematy żywienia niemowląt, który podaje m.in. PTGHiŻD. Nowe produkty nie powinny być podawane wszystkie na raz, najlepiej jeden produkt na dzień. Dzięki temu możemy zaobserwować, czy nie pojawia się reakcja uczuleniowa, alergiczna na daną rzecz.
Często zaleca się to, od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka karmionego sztucznie, najpierw od warzyw, a następnie od owoców. Związane jest to z tym, że dzieci znają już słodki smak, jak posiadają owoce, natomiast smak warzyw, wytrawny muszą dopiero poznać. Ważnym składnikiem odżywczym jest także mięso. Powinniśmy postawić na: drób, jagnięcinę, wołowinę i królika. Na zmianę z mięskiem możemy podawać ryby, zaleca się tłuste, np. śledź, łosoś.
Komentarze 1