Kwestią często poruszaną przez rodziców, jest ulewanie, a wymiotowanie u niemowlaków. Dowiedzmy się, więc jaka może być różnica między tymi dwoma czynnościami oraz z czego mogą wynikać u małych dzieci.
Ulewanie czy wymiotowanie u dziecka?
Zagadnieniem, które warto poruszyć, jest ulewanie, a wymiotowanie u niemowlaka. Niestety te dwie czynności są często mylone ze sobą, a ulewanie tak naprawdę nie oznacza wymiotowania. Na samym początku warto przeanalizować, czym mogą się te czynności różnić.
Ulewanie u dziecka, występuje najczęściej do pierwszego roku życia. Objawia się najczęściej po jedzeniu i są to niewielkie ilości strawionego mleka, które mogą pojawić się w kącikach ust. Uznaje się, że najczęściej jest to ilość 1-2 łyżeczek. Nie należy mieć powodów do obaw jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Ulewanie jest czynnością naturalną wynikającą z niedojrzałości układu pokarmowego i występuje najczęściej po karmieniu.
Ulewanie, a wymiotowanie u niemowlaka, można rozróżnić tym, że wymioty wydostają się gwałtownie, pod ciśnieniem i jest ich zwykle objętościowo więcej niż w przypadku ulewania, a także są niekontrolowane. Wydostają się przez jamę ustną, a niekiedy także przez nos. Wymiotowanie, może mieć miejsce w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, natomiast ulewanie nie.
Ulewanie, a wymiotowanie u niemowlaka
Wymiotowanie u maluszka może mieć różne podłoże, najczęściej występujące powody:
- przerostowe zwężenie odźwiernika,
- wgłębienie jelita,
- zakażenie przewodu pokarmowego.
Wymioty u niemowląt mogą przyjmować tzw. chlustającą formę. Jeśli pojawia się ona w pierwszych trzech miesiącach życia, a wymioty charakteryzują się kwaśną treścią pokarmową, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z pylorostenozą. Jest to wspomniane wcześniej przerostowe zwężenie odźwiernika. Wprost proporcjonalna do narastającego stopnia zwężenia, będzie częstotliwość oraz stopień nasilenia wymiotów. Niestety takie zwężenie trzeba będzie usunąć chirurgicznie.
Podsumowując, jeśli zastanawiamy się, czy ma miejsce ulewanie, czy wymiotowanie u maluszka, to warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności jego wiek. Następnie zwróćmy uwagę na ilość zwracanego pokarmu oraz czy jest ono nagłe i pod ciśnieniem. W przypadku wymiotów, zadbajmy o prawidłowe nawodnienie dziecka. Jeśli niepokoją nas zaobserwowane objawy zwracanej treści pokarmowej, nie zwlekajmy i udajmy się na konsultację do lekarza, w trosce o zdrowie niemowlaka.