Każdego dnia nosimy naszego maluszka na rękach lub przekładamy go w inne miejsce. Warto, więc zadbać o prawidłową pozycję podczas jego noszenia. Dowiedzmy się, jak podnosić noworodki oraz je nosić w sposób bezpieczny i komfortowy.
Jak podnosić noworodka?
Czynności, które wykonuje każdy rodzic kilkanaście razy dziennie, czyli podnoszenie, noszenie oraz odkładanie malucha. Warto zadbać o prawidłowe wykonywanie tych czynności, aby zagwarantować wygodę, odpowiedni rozwój oraz bezpieczeństwo dziecku. Większość rodziców wykonuje je intuicyjnie oraz prawidłowo. Dowiedzmy się, jednak jak nosić noworodka oraz starsze dziecko.
Musimy zaznaczyć, że maluszek na samym początku życia, nie kontroluje jeszcze samodzielnie położenia swojej główki. Należy, więc zwrócić na to szczególną uwagę podczas jego podnoszenia i noszenia. Warto, aby głowa noworodka znajdowała się nieco wyżej niż reszta ciała.
Komfortową i najczęściej stosowaną pozycją, jest ułożenie w tzw. pozycji fasolki. Maluszek przyjmuje wtedy zaokrągloną pozycję, z podwiniętą do środka miednicą.
Zwróćmy jednak uwagę na czynność poprzedzającą noszenie, czyli jak podnosić noworodka. Na samym początku z pozycji leżącej na plecach przetoczmy dziecko na bok, na naszą rękę. Drugą ręką asekurujmy główkę lub bark maluszka i rozpoczynijmy unoszenie do góry. Przysuńmy dziecko do siebie i ułóżmy je w wygodnej pozycji, opierając miednicą o nasz brzuch, podtrzymując tym samym główkę oraz część tułowia na przedramieniu.
Jak podnosić niemowlę oraz je nosić?
Noszenie oraz trzymanie noworodka, powinno odbywać się na przedramieniu, z główką w zgięciu łokciowym rodzica, ponieważ ta pozycja gwarantuje największy komfort, a główka nie będzie opadać na boki. Gdy dziecko będzie już nieco starsze, możemy zastanowić się, jak nosić niemowlę w innej pozycji. Mogą być one różne, należy jednak zwrócić szczególną uwagę, czy dziecko potrafi już samodzielnie utrzymywać główkę.
Jak nosić niemowlę, przykładowe pozycje:
- pozycja fasolki,
- noszenie w pozycji tyłem do siebie,
- noszenie na biodrze.
Pozycja tyłem, wygląda, jakby maluch siedział na ręce opiekuna. Niemowlę ustawione jest w pionie, jego główka oraz tułów opierają się o nasz brzuch. Nóżki są zgięte oraz podtrzymywane ręką. Ta pozycja może się także odbywać, podczas noszenia przodem.
Jeśli mamy do czynienia ze starszymi dziećmi, to możemy zastosować także pozycję na biodrze. To posadzenie dziecka na naszym boku, podtrzymując je przy tym jedną ręką. Podtrzymujmy miednicę malucha tak, aby jedna noga, na brzuchu rodzica, była bardziej zgięta. Zmieniajmy strony noszenia, aby zadbać o prawidłowy rozwój.
Dowiedzieliśmy się już, jak jak podnosić noworodka. Warto jednak zaznaczyć, aby tak małe dziecko nie unosić bezpośrednio z leżenia na plecach, chwytając pod pachami. Maluszek odgina wtedy główkę do tyłu, zaburzając prawidłową pracę mięśni.