Bardzo ważną czynnością w pierwszych dniach życia maluszka, jest odpowiednie pielęgnowanie kikuta pępowiny. Dzięki niemu możemy uniknąć infekcji i przyśpieszyć proces gojenia pępka. Dowiedzmy się co należy stosować do prawidłowej pielęgnacji.
Pielęgnacja kikuta pępowiny – według zaleceń Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
Pępowina jest nierozłącznym elementem rozwoju dziecka w brzuchu mamy. Łączy ona dziecko z łożyskiem, przez co zapewnia mu dopływ substancji odżywczych i tlenu. Po przyjściu noworodka na świat przecina się ją około 2 centymetry od brzuszka maluszka, po wcześniejszym zaciśnięciu jej kleszczami. Bardzo ważna w najbliższym okresie, będzie pielęgnacja kikuta pępowiny.
Warto zaznaczyć, że odpadnie on samoczynnie po około 5-15 dni od przyjścia na świat. Na początku kikut przybiera kolor biało-niebieski i jest wilgotny, natomiast po 24 godzinach jego kolor zmienia się na żółto-brązowy, a następnie czarno-brązowy. W tym okresie także, obkurcza się i wysusza.
Częstą kwestią, poruszaną przez rodziców jest, jak pielęgnować pępek po odpadnięciu kikuta oraz wcześniej samego kikuta. Przyglądniemy się najpierw tej drugiej kwestii. Według Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie pielęgnacja kikuta powinna odbywać się w następujący sposób:
- na samym początku umyjmy dokładnie ręce,
- pępowinę utrzymujmy suchą oraz w czystości,
- utrzymujmy dopływ powietrza do kikuta oraz jego okolic, do momentu wygojenia się pępka,
- zaobserwowano, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko, jego infekcji,
- rekomendowany jest system matki z dzieckiem, podczas pobytu na oddziale położniczym.
Pielęgnacja pępka noworodka
Odpadnięcie kikuta powinno być samoistne, nie powinniśmy na siłę próbować go oderwać! Odpowiednia pielęgnacja kikuta pępowiny, pozwoli przyśpieszyć ten proces. Jak już zaznaczyliśmy wcześniej powinniśmy zapewnić dopływ powietrza do pępowiny oraz okolic. Sprawdzą się tutaj świetnie specjalne pieluszki, które mają okienko na pępek, ale można także delikatnie odchylać pieluszkę.
Raz na dobę, a jeśli dojdzie do zabrudzenia, to częściej, powinna odbywać się pielęgnacja pępka noworodka, za pomocą zwilżonego w wodzie, czystego gazika. Po umyciu kikut powinniśmy dokładnie osuszyć i pozostawić chwilę do wyschnięcia. W miejsca, gdzie nie możemy dostać się wacikiem, możemy użyć patyczka higienicznego. Nie musimy bać się poruszać kikutem, ponieważ nie sprawia, to noworodkowi bólu. Podczas pielęgnacji nie powinniśmy stosować alkoholu etylowego, gdyż może wydłużyć to proces gojenia.
Dowiedzmy się teraz, jak pielęgnować pępek po odpadnięciu kikuta. Na samym początku, będzie on czerwony, jednak po okresie ok. 1-2 tygodnia powinien się w pełni zagoić. Do jego oczyszczania możemy stosować opisaną powyżej metodę, czyli namoczony wacik bawełniany w ciepłej wodzie.