Szczególnie w pierwszych miesiącach życia, dzieci mogą zmagać się z refluksem. Jego objawy są widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy. Dowiedzmy się, czy może on wpływać na sen dziecka oraz jakie ułożenie w łóżeczku może łagodzić objawy refluksu.
Refluks u niemowlaka a sen – czym może się objawiać?
Kiedy mamy do czynienia z refluksem u malutkich dzieci, czasem trudno go zidentyfikować, ponieważ nie zawsze towarzyszy mu obfite ulewanie. Refluks noworodek, może się objawiać także: odginaniem głowy podczas karmienia oraz płaczem. Niestety płacz może występować podczas wielu dolegliwości, m.in: kolki, bolesnego ząbkowania.
Dowiedzmy się jednak, czy wpływa on na sen, refluks u niemowlaka a sen. Zaobserwowano, że u dzieci zmagających się z tą dolegliwością może występować zaburzenie ze snem. Maluszkowi może towarzyszyć bezsenność połączona z płaczem. Kolejnym objawem refluksu występującego już podczas snu są bezdechy, a także charczenie. Jeśli zaobserwujemy, że dziecko posiada te oznaki, to udajmy się po pomoc do specjalisty.
Refluks u niemowlaka a sen:
- bezsenność połączona z płaczem,
- bezdechy podczas snu,
- charczenie podczas snu.
Refluks niemowlę – jak układać dziecko do snu?
Powszechnie praktykuje się ułożenie dziecka na plecach z podniesioną głową oraz tułowiem pod kontem 30 stopni. Niestety jest to nieskuteczna metoda, a jej stosowanie może nasilić objawy refluksu u malucha. W tej pozycji bowiem ze względu na zgięte ciało może wystąpić ucisk na brzuch.
Z badań przeprowadzonych przez specjalistów, na temat refluksu u niemowlaków a snu i pozycji w której się znajdują, wynika, że najkorzystniejszą pozycją w jego łagodzeniu jest pozycja na brzuchu. Musimy tutaj jednak zaznaczyć, że w tej pozycji możliwe jest ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Dlatego też, jeśli chcemy tak układać dziecko, to tylko wtedy gdy możemy je obserwować.
Innym sprawdzonym sposobem układania dziecka, gdy refluks niemowlę występuje, jest ułożenie po posiłku najpierw na prawym boku, a po około godzinie zmiana na lewy bok. Taka czynność zmniejsza liczbę płynnych epizodów refluksu, a także działa pozytywnie na przyśpieszenie opróżnienia żołądkowego. Pozycja na boku, jest jednak pozycją niestabilną, z której dziecko szybko może się przekręcić na brzuszek.
Podsumowując, jeśli nie możemy w danym momencie czuwać przy dziecku, to najlepiej ułożyć je na plecach na płasko. Gdy jednak mamy taką możliwość, to dobrze sprawdzi się pozycja na brzuchu lub na lewym boku.