Rodzice, których dzieci posiadają ciemieniuchę szukają często sprawdzonych, domowych sposobów na pozbycie się jej. Dowiedz się, więc jakie są polecane sposoby na ciemieniuchę u niemowlaka.
Jakie są polecane domowe metody na ciemieniuchę?
Gdy na głowie maluszka zaczynają pojawiać się łuski i mamy do czynienia z ciemieniuchą, zadbajmy o pielęgnację skóry. Dowiedzmy się jak pozbyć się ciemieniuchy. Jeśli nie wiesz jak się ona objawia, to odsyłam do poświęconej tej tematyce artykułu „Ciemieniucha u niemowlaka – co to„. Powstałe zmiany skórne u maluszka nie bolą oraz nie swędzą. Problem może się jednak pojawić, gdy dojdzie do wtórnej infekcji bakteryjnej lub grzybiczej skóry zmienionej chorobowo.
W przypadku gdy zmiany skórne są łagodne, nie będą one wymagały leczenia. Postawmy w tym przypadku na polecane przez specjalistów i rodziców sposoby na ciemieniuchę, aby jak najszybciej jej się pozbyć.
Domowe sposoby na ciemieniuchę:
- oliwa z oliwek,
- wazelina,
- olej kokosowy,
- masło shea,
- mleko mamy.
U dzieci z niewielką ilością łusek, wystarczy myć codziennie główkę w specjalnym szamponie dla dzieci i delikatnie szczotkować. Wydzielina z gruczołów łojowych po umyciu główki jest wtedy rozmiękczona i może delikatnie odchodzić.
Jak pozbyć się ciemieniuchy wg. najpopularniejszych domowych sposobów?
Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej istnieje kilka domowych sposobów na ciemieniuchę. Jednym z nich jest oliwa z oliwek. Dzięki zawartej w niej witaminie E odpowiednio pielęgnuje, nawilża i chroni skórę głowy przed infekcjami. Nałóżmy jej kilka łyżeczek na skórę malucha i delikatnie wmasowujmy. Po kilku godzinach należy ją spłukać, myjąc główkę dziecka szamponem dla dzieci.
Bardzo skutecznym okazuje się także olej kokosowy. Przed pierwszym użyciem na ciemieniuchę, sprawdźmy czy maluch nie jest na nią uczulony. Obserwujmy czy w miejscu posmarowania ciała nie pojawia się zaczerwienienie. Jeśli wszystko jest w porządku, olej zostawmy na głowie niemowlaka ok. 20 minut, a następnie usuńmy martwy naskórek, który odszedł pod działaniem nawilżającego oleju. Po każdym zabiegu usuńmy pozostałości, dzięki użyciu szamponu i letniej wody.
Kolejnym dość popularnym wśród rodziców, jeśli chodzi o domowe sposoby na ciemieniuchę, jest smarowanie główki wazeliną. Niewielka ilość pozostawiona na kilka godzin, zapobiega wysuszaniu oraz odpowiednio nawilża skórę. Tak jak w przypadku powyższych metod, należy usunąć ją używając wody i szamponu. Pamiętajmy, że pielęgnacja niemowlaka jest bardzo ważna.
Sposoby na ciemieniuchę u dziecka
Przyglądając się innym polecanym sposobom na ciemieniuchę możemy natrafić na masło shea. Nałożenie dużej ilości na główkę dziecka, odpowiednio nawilży i natłuści ją. Starcie pozostałości, jak również naskórka, który odszedł może odbywać się przy użyciu miękkiej gąbeczki lub szczoteczki.
Sposobem polecanym przez starsze pokolenia jest posypanie ciemieniuchy mąką ziemniaczaną. Ma to na celu przyśpieszenie wysuszenia zmian. W obecnych czasach odchodzi się jednak od tej metody, ze względu na to że mąka może dostać się do płuc dziecka.
Zastanawiając się jakie są jeszcze inne domowe sposoby na ciemieniuchę, możemy spotkać się z metodą nakładania na główkę maluszka niewielkiej ilości mleka matki. Zawiera ono różne składniki odżywcze. Mleko mamy jest ważne dla rozwoju dziecka, a także nieszkodliwe dla skóry dziecka, a może wspomóc w ukojeniu wrażliwej skóry.
Pamiętajmy, że jeśli ciemieniucha nie znika po ok. 2 tygodniach, a być może się nasila, to należy udać się do lekarza w celu konsultacji.