Na głowie malucha pojawiają się łuszczące płaty? Najprawdopodobniej jest to ciemieniucha u niemowlaka. Dowiedz się jakie są jej objawy, przyczyny oraz kiedy występuje.
Ciemieniucha co to i jak się objawia?
Gdy zauważymy jakieś zmiany skórne u naszego maluszka, od razu zaczynamy się martwić. Nic w tym dziwnego, ponieważ malutkie dziecko nie powie nam wprost, że coś je boli, a może łączyć się to z chorobą. W przypadku, kiedy widzimy na główce malucha żółtą skorupkę, będziemy mieć do czynienia z tzw. ciemieniuchą u niemowlaka. Na temat ciemieniuchy oraz wiele innych przydatnych tematów możemy poczytać w poradnik niemowlak.
Jest ona normalnym zjawiskiem, występującym u dzieci w pierwszych miesiącach życia. Zaobserwowano, że najczęściej występuje do pierwszych 3 miesięcy życia, ale może się także pojawić w późniejszym okresie, nawet u trzy letniego dziecka. Są to jednak rzadkie przypadki.
Wiemy już kiedy występuje, dowiedzmy się jednak ciemieniucha co to jest i jak wygląda. Ciemieniucha objawia się biało-żółtym nalotem na główce dziecka. Najczęściej są to okolice ciemiączka. Rzadziej występuje także:
- w okolicach brwi,
- na nosku,
- na uszach lub za uszami,
- pod pachami,
- w pachwinie, w okolicach pieluszkowych.
Nalot z czasem przybiera postać łuski, odchodzących twardszych płatów. Warto zaznaczyć, że według specjalistów ciemieniucha jest stanem naturalnym i nieszkodliwym.
Ciemieniucha u niemowlaka – przyczyny
Wielu rodziców zastanawia się, czemu ciemieniucha u dziecka występuje. Przyczyna jej występowania nie jest wciąż do końca znana. Specjaliści uznają, że przyczyną może być wydzielanie nadmiernej ilości łoju przez maluszka. Produkowany i wydostały się łój zasycha na główce dziecka tworząc łuski.
Wytwarzanie łoju jest połączone z działaniem matczynych hormonów, które przeniknęły do organizmu dziecka, przez łożysko. Należy pamiętać że ciemieniucha u niemowlaka nie jest zaraźliwa. Nie jest także spowodowana złą pielęgnacją niemowlaka, sposobem karmienia, czy też alergią. Zazwyczaj ustępuje ona po kilku tygodniach lub miesiącach. W tym okresie należy pielęgnować i oczyszczać zmiany skórne.
Obserwujmy czy ciemieniucha u dziecka ustępuje, czy też się nasila i narasta na inne części ciała. W tym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być potrzebne zastosowanie konkretnych leków. Warto także udać się na konsultację, gdy ciemieniucha uporczywie swędzi lub pojawia się poza obszarem głowy.
Komentarze 1