Płacz dziecka może mieć różne przyczyny. Zaczynając na głodzie, a na bólu spowodowanego chorobą kończąc. Występuje on również gdy mamy do czynienia z kolką. Dowiedzmy się jednak, jakie są objawy i jak rozpoznać kolki u niemowląt.
Jak rozpoznać kolkę u noworodka?
Płacz dziecka w okresie noworodkowym i niemowlęcym jest czynnością naturalną. Maluch porozumiewa się w ten sposób z najbliższymi. Komunikuje m.in. że jest głodny lub ma brudną pieluszkę. Niestety często płacz jest także objawem kolki. Dowiedzmy się więc, jak rozpoznać kolki u niemowlaka.
Dawniej do rozpoznania kolki stosowało się tzw. metodę trójek, czyli:
- płacz dziecka występuje ponad trzy godziny dziennie,
- przez 3 dni w tygodniu,
- stan utrzymuje się przez co najmniej 3 tygodnie.
Teraz natomiast, według nowszych zaleceń do rozpoznania, czy to kolka, wystarczy wystąpienie i utrzymywanie się objawów przez tydzień.
Pytaniem który często męczy młodych rodziców jest: jak rozpoznać kolkę u noworodka? Z pewnością sam fakt ciągłego płaczu dziecka może być frustrujący dla każdego. Pamiętajmy więc, aby zachować spokój, ponieważ kolka sama przechodzi po pewnym czasie. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co jest przyczyną ciągłego płaczu malucha, to najlepiej udać się do specjalisty, aby zbadać pociechę.
Jak rozpoznać kolkę u dziecka? – typowe objawy
Najczęściej to jak rozpoznać kolki u niemowlaka, możemy po tym, że dziecko nagle zaczyna głośno i nieprzerwanie płakać. Specjaliści podkreślają, że płacz ten ma charakter napadowy, czyli zaczyna się i kończy nagle. Przy tej czynności maluszek może się prężyć i być czerwony na buzi. Najgorszym w tym wszystkim jest fakt, że ten stan może się utrzymywać w ciągu dnia nawet kilka godzin.
Podczas gdy zastanawiamy się jak rozpoznać kolkę u dziecka i czy właśnie ją ma nasz maluszek, oprócz płaczu możemy zaobserwować wzdęty i napięty brzuszek. Dziecko może również podkurczać co chwilę nóżki. Na naszej platformie dla rodziców, możemy zapoznać się także z czynnościami jakie podjąć, czyli kolka u niemowlaka- co robić, aby choć trochę pomóc wtedy dziecku.
Podsumowując, specjaliści nie określili jednoznacznej definicji kolki, jednak to jak rozpoznać kolki u niemowląt, możemy na podstawie obserwacji i kilku podanych występujących wtedy czynności. Są to:
- napadowy płacz dziecka,
- napięty i wzdęty brzuch,
- zaczerwienienie na twarzy,
- podkurczanie nóżek,
- często nadmierna ilość gazów.
Zaobserwowało się, że kolka występuje najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jeśli jednak podane powyżej objawy nie nawracają, to być może rozdrażnienie w tym okresie dnia jest spowodowane nadmiarem ilości bodźców w ciągu dnia.
Komentarze 1