Rozszerzenie diety niemowlaka to stopniowe wprowadzanie posiłków innych niż mleko do diety dziecka. Oczywiście najlepszym pokarmem dla twojego dziecka jest mleko mamy, natomiast po 6 miesiącu przestaje wystarczać szybko rozwijającemu się organizmowi maluszka. Aby dostarczać niemowlakowi odpowiednią ilość energii i składników odżywczych należy rozpocząć rozszerzenie diety niemowlaka poprzez podawanie produktów stałych. Dość popularną metodą, na którą decydują się rodzice jest metoda BLW.
Czym jest metoda BLW i na czym polega?
BLW (ang. Baby Led Weaning), to metoda polegająca na karmieniu dzieci, wprowadzając pokarmy stałe. W języku polskim i wolnym tłumaczeniu, ,,Bobas lubi wybór”. Głównym założeniem metody BLW jest to, że dziecko nie lubi papek więc, zamiast miksować czy blendować na gładką konsystencję, lepiej uczyć dziecko nowych smaków poprzez poznawanie również struktur pokarmów. Metoda ta, to również nauka stopniowego odstawienia mleka mamy lub mieszanki oraz wymaga całkowitego zaufania do dziecka i pozwoleniu mu na odkrywanie nowych rzeczy i czynności.
Rozszerzenie diety niemowlaka metodą BLW – czy warto?
Wiesz już zatem, czym jest BLW, ale czy warto? Według powszechnej opinii, metoda ma same zalety i stanowi mnóstwo pozytywnych korzyści dla maluszka, a mianowicie:
- trening umiejętności
- samodzielność
- poznawanie świata wszystkimi zmysłami
- jedzenie z przyjemnością
- nauka przez zabawę
- nauka przeżuwania i bezpiecznego jedzenia posiłków
- traktowanie na równi z innymi
- spędzanie czasu z rodziną podczas posiłków
Zalety i wady rozszerzenia diety metodą BLW
Poza wieloma zaletami tej metody jest również wada. Niewątpliwie wadą tej metody jest bałagan. Małe dziecko uczy się samodzielnego jedzenia i obcowania z nowym produktem i konsystencją, więc początkowo nie będzie miało to nic wspólnego z prawdziwym jedzeniem i najedzeniem. Jest to natomiast dla dziecka cennym doświadczeniem, jeśli się to w miarę szybko zrozumie oraz inaczej podejdzie się do tej metody. W miarę upływu czasu dziecko będzie radziło sobie coraz lepiej i problem bałaganu się zmniejszy, aż zostanie wyeliminowany całkowicie.
Założeniem BLW jest też to, że dziecko spędza z nami czas podczas posiłku. Siada przy stole, je z nami nie czując się odosobnione i jakieś ,,inne” że wszyscy jedzą normalnie a ono jest z boku i wymaga karmienia łyżeczkami.
Stosując metodę BLW przy rozszerzeniu diety niemowlaka uczymy malucha podejmowania decyzji bowiem dajemy mu wybór. Dobrze dać na talerzyk kilka produktów (np. banan, brokuł, kalafior), aby dziecko mogło samo dokonać wyboru co zje, smakuje, eksploruje, poznaje nowe smaki.
Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzenie diety metodą BLW?
Gotowość do rozszerzenia diety metodą BLW nie różni się niczym od gotowości do spożywanie pokarmów stałych poza tą metodą, czyli:
- dziecko musi umieć w podporze stabilnie siedzieć
- wykazywać chęć do jedzenia
- nie wypychać pokarmów językiem
- wykazywać zainteresowanie jedzeniem
- próbować wsadzać różne rzeczy do buźki lub ssać paluszki
- nabyć umiejętność przeżuwania lub mlaskania
- kieruje rączki w stronę jedzenia
Brak uzębienia niemowlaka nie jest przeciwskazaniem do rozpoczęcia rozszerzenia diety tą czy inną metodą.
Bezpieczeństwo podczas stosowania metody BLW
Stosując metodę BLW pamiętaj:
- zawsze do posiłków podawaj wodę do popicia
- mleko matki zawsze będzie najlepszym sposobem karmienia dziecka
- jeśli dziecko nie ma ochoty nie zmuszaj do jedzenia
- daj dziecku pole i swobodę wyboru, czas na poznawanie i naukę nowych smaków i produktów
- staraj się podawać pokarmy jeśli dziecko jest wypoczęte, niezbyt najedzone, ale też nie całkiem głodne
- zadbaj o jakość podawanych produktów
- nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas jedzenia
- zadbaj o prawidłową postawę dziecka
- siadaj z dzieckiem do posiłku, niech nie je samo
- nie przejmuj się bałaganem
- nie dodawaj soli ani cukru
- nie odwracaj uwagi dziecka od jedzenia
- nie pomagaj
Metoda BLW mówi, że nie ma potrzeby blendowania pokarmów, jeśli dziecko nie ma zaleceń takiego sposobu żywienia, ponadto nie ma ku temu żadnych przesłanek medycznych, aby tak postępować.