Wybierając zabawki dla dziecka z autyzmem pojawia się pytanie – czy musimy pójść do jakiegoś szczególnego sklepu? Zabawki dla dzieci ze spektrum autyzmu nie różnią się niczym od tych którymi bawią się pozostałe dzieciaki. Jednak życie takich maluchów przebiega trochę innym rytmem i dzieci bawią się odrobinę inaczej.
Czym jest autyzm?
Zaburzenia autystyczne możemy zaobserwować już u kilkumiesięcznego dziecka. Pierwszym z objawów może być nieumiejętność nawiązywania kontaktów wzrokowych. Rzadko zauważa się u dziecka uśmiech na twarzy. Autyzm najczęściej diagnozuje się przed 3 rokiem życia. U większych dzieci można zauważyć wyraźnie, że dziecko ma problem z komunikacją. Osoby autystyczne mają też jedną charakterystyczną cechę – bywają dzieci, które nie lubią się przytulać do bliskich, a są też przypadki które aż w nadmiarze lubią się przytulać. Dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej postawić diagnozę. Rozpoczynając terapię pomocne będą zabawki, które pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka.
Jaka zabawka dla dziecka z autyzmem?
Przy wyborze zabawek warto zwrócić uwagę co dziecku sprawia przyjemność, co go uspokaja jakie lubi kolory. Jeśli dziecko lubi się przytulać miś może być trafioną zabawką. Zabawki powinny budzić ciekawość i stymulować rozwój.
Zabawki wspierające rozwój ruchowy. Dziecko ze spektrum autyzmu może mieć problemy z zachowaniem równowagi i koordynacją. Podobnie jak wszystkie dzieci dobrze, aby maluch korzystał z ruchu na świeżym powietrzu. Odpowiednią zabawką może być:
- trampolina
- huśtawka
- piłki
Zabawki sensoryczne, które mają na celu działać pozytywnie na dotyk, wzrok, słuch, węch, a nawet i smak. Tutaj idealne mogą okazać się:
- grzechotka
- piłki z wypustkami
- grające książeczki
- instrumenty muzyczne
- plastelina, kredki
Zabawki wspomagające rozwój kontaktów społecznych. Dzięki takim zabawkom maluch może uczyć się rozpoznawać emocje. W tym przypadku można wziąć pod uwagę:
- lalki, misie
- klocki
- puzzle
- proste gry karciane
Zabawki wspomagające rozwój mowy. Zabawa przez oglądanie i czytanie prostych książeczek pozwoli dziecku powoli rozwijać rozwój mowy.
- książki
- kolorowanki
- kredki
- lalki, misie
To tylko kilka przykładów zabawek. Każdy rodzic indywidualnie musi obserwować swoją pociechę. Zwracać uwagę w czym dziecko czuje się bezpiecznie, co sprawia mu radość, co go złości, aby unikać niepotrzebnych stresów.
Jakich zabawek unikać?
Wybierając zabawki dla dzieci z autyzmem trzeba pamiętać, aby za bardzo nie pobudzić dziecka. Zabawki, które pobudzają więcej niż dwa zmysły mogą okazać się niewłaściwe. Osoby ze spektrum autyzmu nie przepadają za nadmiarem. Dlatego też należy wystrzegać się zabawek zbyt kolorowych czy też takich które jednocześnie świecą i grają.
Zabawki dla dzieci ze spektrum autyzmu, mimo iż nie różnią się niczym od zabawek dla innych mają na celu przygotować do życia w społeczeństwie i wspierać rozwój dziecka.